Hizmetlerimiz

SGK İşitme Cihazım İçin Ne kadar Öder ?

SGK Katkısı İle İşitme Cihazı Nasıl Alınır?SGK güvencesi kapsamındaysanız, işitme cihazı bedeli üzerinden, SGK’nin verdiği katkı tutarını düşerek işitme cihazınızı Maxtone şubelerinden alabilirsiniz.

İşitme cihazı bedeline SGK tarafından katkıda bulunulması için; Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca (Devlet veya SGK anlaşmalı Vakıf Üniversitesi Hastaneleri) en az 1 (bir) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı Sağlık Kurulu Raporu’nun düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Maxtone şubelerine getirilmesi gereken belgeler ise; E-reçete numarası ve odyometri test sonuçlarının aslıdır.

Reçetede dikkat edilmesi gereken konular:Reçeteler artık e-reçete olarak düzenlenmekte ve doktorunuz tarafından size bir e-reçete numarası verilmektedir.Reçete düzenlenirken; kullanım şeklinize göre kulak içi veya kulak arkası tipi belirtilir. Sizin için hangisinin uygun görüldüğünü öğreniniz.

Reçete düzenlenirken sağ veya sol kulak için tek olarak düzenlenebilir, doğru yöne işitme cihazı reçete edildiğinden emin olunuz.Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı var ise; iki kulağınız için işitme cihazı ödemesi SGK tarafından yapılabilmektedir, doktorunuzdan her iki kulağınız için işitme cihazı reçete etmesin isteyebilirsiniz.

Çift taraflı işitmenin faydalarını incelemek içinSGK 18 yaş üzeri kişilerde bir adet işitme cihazı için BRÜT 1.514 TL * işitme cihazı katkısında bulunmaktadır. Yaşa ve emekli/çalışan durumuna göre yapılan NET SGK katkısı ise aşağıda yer almaktadır:

0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 2.180,16 TL, veli emekli ise 2.452,68 TL5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 1.937,92 TL, veli emekli ise 2.180,16 TL13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 1.816,8 TL, veli emekli ise 2.043,9 TL18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 1.211,2 TL, emekli ise 1.362,6 TLEmeklilerin ödemesi gereken %10 katılım payını SGK emekli maaşından düşmektedir, çalışanlar ise %20 katılım payını cihaz aldığı firmaya öder.

SGK 5 yılda bir işitme cihazı için katkı ödemesi yapmaktadır. 5 yıl dolduğunda tekrar rapor çıkarttırılarak yeni bir cihaz alınabilir.SGK katkısı kullanılarak alınan işitme cihazlarınız için SGK işitme cihazı pili desteği yapmaktadır. Bu destek tek taraf için yıllık 104 adettir.

Eğer iki kulağınızda işitme cihazı kullanıyor iseniz her iki taraf için her yıl ayrı ayrı bu destekten faydalanabilirsiniz. Tek taraf 104 adet için KDV dahil toplam 236,85 TL ödenir.

Pil desteğinden faydalanmak için sağlık kurulu raporu ve reçete düzenlenmesi gerekir